Rusztowanie elewacyjne montuje się szybko bezpośrednio na placu budowy. Specjalne elementy pozwalają na montaż niezawodnych i stabilnych konstrukcji o wysokości do 150 m². Od prawidłowego doboru rusztowań elewacyjnych zależy bezpieczeństwo pracowników, jakość oraz dotrzymywanie zaplanowanych terminów. Koszt sprzętu zależy głównie od zużycia metalu, czyli ciężaru konstrukcji, ale w każdym przypadku rusztowanie jest tańsze niż wysokiej jakości podnośnik mechaniczny.
Optymalny dobór rusztowań elewacyjnych pozwala racjonalnie rozlokować pracowników, optymalizując tym samym koszty pracy. Poprawa organizacji projektów budowlanych może prowadzić do realnych oszczędności i skrócenia czasu realizacji.
Co to jest rusztowanie elewacyjne?
Rusztowanie elewacyjne to konstrukcja tymczasowa, która zapewnia bezpieczną pracę na wysokości. Pracownicy budowlani korzystający z rusztowań mogą dotrzeć w dowolne miejsce na elewacjach, dachach czy oknach. W naszych czasach cel i wykorzystanie takich konstrukcji jest powszechne zarówno w sektorze prywatnym, jak i do użytku przemysłowego.
Ponieważ wszystkie tymczasowe konstrukcje nośne elewacji znajdują się na otwartej przestrzeni, opady atmosferyczne nieuchronnie wpływają na nie. Rusztowanie ze stali ocynkowanej trwa dłużej niż inne rusztowania, ponieważ jest mniej podatne na korozję i inne uszkodzenia. Ponadto rusztowania ze stali ocynkowanej są bardziej trwałe i odporne na zużycie niż inne rusztowania. Oprócz stali, jako materiał na rusztowania elewacji stosuje się również aluminium. Rusztowania aluminiowe są nieco lżejsze od rusztowań stalowych, co jest ich zaletą – są łatwe w montażu i transporcie.
Zastosowanie rusztowań elewacyjnych
Rusztowania zewnętrzne wykorzystywane są do prac budowlanych, wykończeniowych, remontowych, renowacyjnych, szklarskich, murarskich, elektroinstalacyjnych i innych prac wysokościowych. Rusztowanie jest niezbędnym wyposażeniem dla bezpieczeństwa i komfortu wykonywania dekoracji na dużych wysokościach. Główne wymagania, jakie musiał spełniać: wytrzymałość, stabilność, niezawodność. Wszystkie te warunki spełnia konstrukcja z rur metalowych (aluminiowych lub stalowych).
Rusztowanie ramowe to klasyczny element architektoniczny: znajduje zastosowanie przy budowie, renowacji i dekoracji budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to niezawodny uniwersalny system składający się z niezależnych elementów, które wyglądają jak rama lub kratownica, gdzie pionowe słupy są spięte elementami poziomymi i ukośnymi, a drewniane pomosty znajdują się na kilku poziomach. Rusztowanie ramowe to mocna i przemyślana konstrukcja. Rusztowanie można również przesuwać, jeśli jest zainstalowane na specjalnie zaprojektowanej platformie. Takie konstrukcje można przenosić po terenie bez demontażu, oszczędzając dziesiątki godzin roboczogodzin.
Cechy rusztowań elewacyjnych – jak wybrać?
Dzięki uniwersalności konstrukcyjnej, rusztowanie to może być stosowane na elewacjach o dowolnej konfiguracji, geometrii, rodzaju powierzchni. Cechą tych urządzeń jest ich modułowość. Dzięki wymiennym elementom możliwe jest złożenie najodpowiedniejszej konfiguracji rusztowania z optymalną wielkością, wysokością i liczbą platform. Rusztowania elewacyjne mogą być lekkie. Ich rodzaj uzależniony jest od materiału użytego do wykonania elementów nośnych. Tak więc dzisiaj istnieją konstrukcje stalowe i konstrukcje aluminiowe. Ten ostatni jest lżejszy. Dzięki temu są wygodniejsze, łatwiejsze w montażu, łatwiejsze w użytkowaniu i łatwiejsze w przenoszeniu.
Konstrukcja stalowa wykonana jest z rur okrągłych lub kwadratowych, których głównymi zaletami są większa sztywność i niezawodność. Dzięki takiej konstrukcji stalowe rusztowania elewacyjne mogą być wznoszone na większe wysokości. Dlatego wybór konkretnego rodzaju rusztowania zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Bezpieczne rusztowania elewacyjne zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pracownikom podczas wykonywania prac elewacyjnych na wysokości. To system rusztowań, który zapewnia bezpieczeństwo przechodniom. System składa się z ram, elementów poziomych i ukośnych, belek blaszanych, drabinek z osłonami, poręczy bocznych oraz podnóżków.
Rodzaj rusztowania elewacyjnego musi być odpowiednio dobrany do rodzaju prac, jakie mają być wykonane na elewacji budynku i jego specyfiki. Obecnie najbardziej popularne jest rusztowanie elewacyjne ramowe, ponieważ ma mniejszą liczbę elementów, prostszą konstrukcję i można je efektywniej rozłożyć. Idealnie nadają się do budynków mieszkalnych i instytucjonalnych. W przypadku budynku o bardziej złożonej konstrukcji (zabytki, obiekty przemysłowe) zaleca się stosowanie modułowych rusztowań elewacyjnych.
Planując zakup lub dzierżawę rusztowań elewacyjnych należy wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenia, w tym obciążenie wiatrem, dodatkowe zabezpieczenia, czyli plandeki lub siatki. Dodatkowo na starych budynkach ustawiono rusztowania elewacyjne, dlatego wyposażono je w daszki ochronne. Właściwy dobór rusztowań przyczyni się do bezpiecznego i efektywnego przebiegu projektów budowlanych na dużych wysokościach.