W wielu domach i miejscach publicznych można znaleźć dywany lub wykładziny. Aby utrzymać je w dobrym stanie, oprócz regularnego odkurzania konieczne jest także podjęcie innych działań. Dywany i wykładziny można wyprać samodzielnie w domu lub skorzystać z pomocy punktów, które zajmują się tego typu usługami.
W jaki sposób prać dywany i wykładziny?
W warunkach domowych dywany i wykładziny można prać na mokro lub na sucho. Obydwa sposoby wymagają jednak wykorzystania specjalnych środków, a także sprzętu. Warto podkreślić, że niekoniecznie trzeba go kupować, takie odkurzacze można też wypożyczyć. Aby dokładnie usunąć wszelki brud z dywanów i wykładzin w pierwszej kolejności trzeba je odkurzyć. W ten sposób można się pozbyć wszelkiego pyłu, kurzu, piasku i innych sypkich zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, gdzieś na brzegu dywanu jak działa preparat. Jeżeli nie wywołuje on żadnych niepożądanych skutków, można przejść do właściwego czyszczenia. Roztwór wystarczy wlać do urządzenia i dokładnie wyczyścić powierzchnię wykładziny. Odkurzacz do dywanów i wykładzin w czasie swojej pracy czyści i płucze. Po zakończeniu działania można przejść do osuszania. Krakowskie pranie wykładzin i dywanów metodą na sucho przebiega trochę inaczej. Po odkurzeniu powierzchni, włosie trzeba ręcznie, starannie wyczesać, aby pozbyć się brudu. Kolejnym krokiem jest włożenie aktywizatora, który krystalizuje brud oraz suchego środka, który ma formę specjalnych wiórek. Kiedy w takich sposób przygotuje się tkaninę, można przejść do użycia specjalnego sprzętu do szorowania. Na koniec, po upływie ok 40 minut, można odkurzyć wykładzinę odkurzaczem, który ma silną moc ssącą.
Osuszanie wykładzin i dywanów
Bardzo ważne jest to, żeby nie korzystać z dywanów i wykładzin dopóki całkowicie nie wyschną. W przeciwnym razie można je narazić na deformacje lub powstanie poważniejszych zabrudzeń. Dywany należy suszyć w naturalnej pozycji, w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu. Ponadto powinno się także zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Czas schnięcia dywanów i wykładzin jest zależny m.in. od wielkości materiału, poziomu zabrudzenia, a także temperatury i warunków, które panują w danym pomieszczeniu.
Jak często powinno się prać wykładziny i dywany?
Wiele osób zastanawia się kiedy właściwie powinno się zdecydować na pranie dywanów i wykładzin. Nie łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Częstotliwość czyszczenia dywanów jest zależna od wielu czynników takich jak np.:
- natężenie ruchu – częściej będzie wymagał czyszczenia dywan w hotelu, w którym pojawia się wiele osób niż wykładzina domowa,
- codzienna pielęgnacja – nie można zapomnieć o regularnym odkurzaniu i usuwaniu większych zabrudzeń.
Ogólna zasada mówi, że dywan lub wykładzina znajdująca się w zwyczajnym domu, powinna podlegać gruntownemu czyszczeniu przynajmniej raz do roku. Jeżeli natężenie ruchu jest większe dobrze przeprowadzić pranie co pół roku. Dzięki regularnym porządkom można znacznie przedłużyć żywotność dywanów i wykładzin, a także przez dłuższy czas utrzymać je w dobrym stanie.
Czym usunąć zanieczyszczenia i brud obecny w dywanach i wykładzinach?
W dywanach i wykładzinach znajdują się różne rodzaje zabrudzeń. Wyróżniamy brud zewnętrzny (który wnosi się do pomieszczenia na butach np. piasek, trawa, sadza, kurz, dym) oraz brud wewnętrzny (który wytwarza się w pomieszczeniach np. produkty spożywcze, papier, włókna, drobinki pochodzenia zwierzęcego i roślinnego).
Jeżeli chodzi o codzienną pielęgnację warto pamiętać, że:
- w wodzie rozpuszczają się – cukier, skrobia, sól i ciecze,
- w wodzie nie rozpuszczają się – piasek, kwarc, glina, włókna, sierść, włosy,
- w środkach chemicznych rozpuszczają się – substancje smoliste, oleje zwierzęce, wydzieliny ludzkie.
Jeżeli chodzi o domy, a także o obiekty publiczne badania jednoznacznie wykazują, że zdecydowana większość zabrudzeń, które znajdują się na dywanach i wykładzinach to zabrudzenia, które nie rozpuszczają się w wodzie. Regularne odkurzanie wystarczy, aby się ich pozbyć. Jednak, niestety z biegiem czasu na włóknach gromadzą się także poważniejsze zabrudzenia. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprzyja rozwijaniu się brudu i jego namnażaniu. W przypadku niezwykle uporczywych zabrudzeń konieczne może się okazać skorzystanie z ofert firm, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem dywanów i wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/. Posiadają one specjalny sprzęt, który pozwala na rozpuszczanie uciążliwych plam, usuwanie sypkich zanieczyszczeń, a także dezynfekcję, która jest niezwykle istotna szczególnie w przypadków alergików i osób borykających się z różnymi uczuleniami i problemami oddechowymi. U profesjonalistów kluczowe jest dokładne wypłukanie materiałów i osuszanie go nawet przez kilkanaście godzin. Warto podkreślić, że dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i usuwaniu mniejszych zanieczyszczeń można wiele zaoszczędzić, ponieważ gruntowne pranie będzie trzeba przeprowadzić znacznie rzadziej.