W dzisiejszych czasach, kiedy to budownictwo uległo znacznemu postępowi, a domy murowane stały się tymi przodującymi, coraz więcej ludzi decyduje się iść poniekąd na przekór i postawić na domy drewniane. Jeśli jednak przyjrzeć się im z bliska można zrozumieć, że współcześnie nie są one synonimem zacofania. Wprost przeciwnie – doskonale wpisują się one w to, co obecnie ceni się najbardziej. Jeżeli i my chcemy postawić takowy, stajemy przed koniecznością decyzji związanej z jego rodzajem. Postawić na dom szkieletowy, prefabrykowany, a może ten z bali? Każdy z nich postaramy się opisać w tym krótkim poradniku.
Szkieletowe domy drewniane – cechy oraz główne zalety
Domy szkieletowe, zwane również „kanadyjczykami” powstają, a jakże, na bazie szkieletu i to właśnie on stworzony jest z drewna i na jego podstawie opiera się każdy inny element budowlany. Szkielet jest osadzony na uprzednio przygotowanych fundamentach (zwykle tradycyjnych ławach, znacznie tańszych od tych projektowanych pod domy murowane). Szkielet wypełnia się specjalną warstwą izolacyjną (termiczną i akustyczną), która pełni tutaj rolę ściany – jest nią zwykle wełna mineralna lub drzewna. Naturalnie rzecz biorąc z obu stron musi zostać zabezpieczona folią izolacyjną, a następne pokryta elewacją. Tutaj mamy absolutną dowolność – elewacja może być drewniana, ale też murowana (co upodobni dom do jego konkurencyjnej wersji), zarówno od środka, jak i od wewnątrz. Do głównych zalet tego typu domów zaliczyć można:
- bardzo niską cenę, nieporównywalną – zwłaszcza jeśli patrzymy na inne rodzaje domów drewnianych,
- szybki proces powstawania – dom szkieletowy można postawić w zaledwie kilka miesięcy,
- możliwość budowy zimą – domy szkieletowe nie wymagają odpowiedniej temperatury na zewnątrz do rozpoczęcia prac.
Domy szkieletowe szybciej się nagrzewają, ale też tracą to ciepło, co można uznać za wadę, ale i zaletę.
Prefabrykowane domy drewniane – wygoda, szybkość i niezawodność
Domy prefabrykowane są najświeższym wynalazkiem współczesności. Jak sama ich nazwa sugeruje, powstają w fabryce, gdzie nad całym procesem czuwa maszyna – dba ona o to, aby każdy ich element został zaprojektowany precyzyjnie i z dbałością o każdy najmniejszy szczegół i odpowiednie dopasowanie.
Prefabrykacja może być otwarta i zamknięta. W tym pierwszym przypadku, w fabryce produkuje się zaledwie szkielet ścian i stropu – wszystko inne, a zatem między innymi ocieplenie, instalacje czy stolarkę montuje się na budowie. Tego typu prefabrykacji podejmuje się większość deweloperów ze względu na to, że nie wymaga od nich skomplikowanej linii produkcyjnej. Z nieco innym sposobem powstawania mamy do czynienia w przypadku prefabrykacji zamkniętej, w której wszystko jest tworzone w fabryce, włącznie ze ścianami, dachem, stolarką i instalacjami (które jednak trzeba połączyć).
Domy prefabrykowane tak właściwie nie są budowane, a raczej montowane na miejscu budowy. Cały proces trwa maksymalnie 3 dni, co sprawia, że ta metoda jest zdecydowanie najszybsza – a przy okazji najtrwalsza. Z uwagi na dokładną selekcję każdego z elementów i właściwe, komputerowe ich dopasowanie, jest w stanie przeżyć mnóstwo pokoleń.
Niestety, domy drewniane powstające w fabryce mają jedną, najpoważniejszą wadę. Jest nią cena, znacznie przekraczająca tę obecną w innych rodzajach domów drewnianych. Właśnie ze względu na nią prefabrykaty nie cieszą się jeszcze tak dużym zainteresowaniem, jakim mogłyby się cieszyć.
Domy z bali – ponadczasowa klasyka
Domy drewniane z bali są przedstawicielami najstarszej technologii budownictwa drewnianego. Stosowane już od wieków, w dzisiejszych czasach powstają na bazie poziomych wieńców z belek, układanych na sobie równolegle, warstwowo (między każdą kolejną warstwą umiejscawiając izolację termiczną z wełny mineralnej lub drzewnej). Konstrukcję całego domu stawia się w zaledwie kilka tygodni, przy czym zazwyczaj rezygnuje się tutaj kompletnie z jakiejkolwiek elewacji – wszystko ze względu na to, że dom z bali wygląda bardzo dobrze również i bez niej. Do jego głównych zalet zaliczyć można:
- tempo powstawania – można go wznieść, jak już powiedzieliśmy, w kilka tygodni,
- solidność – domy drewniane tego typu wznosi się już od wieków – i dokładnie tyle są w stanie przetrwać; mamy więc pewność, że posłużą one wielu kolejnym pokoleniom mieszkańców;
- brak konieczności wykańczania ścian – choć jest taka możliwość, zazwyczaj się tego nie robi, a stara się zachować oryginalny wygląd i charakter, jaki nadają wnętrzu gołe bale.
Polecamy:
- budowa domów drewnianych http://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-jednorodzinny-olsztyn
- budowa domów drewnianych całorocznych http://domyhbe.pl/pl/realizacje/gdansk-dom-z79
Podsumowanie
Patrząc na współczesne trendy w budownictwie można śmiało stwierdzić, że domy drewniane przeżywają drugą młodość. Ludzie coraz częściej je stawiając, doceniając ich solidność, niską cenę, krótki czas wznoszenia oraz przede wszystkim niesamowity mikroklimat, który tworzy się w ich wnętrzu. Jeżeli i my chcemy zdecydować się na nie, pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni ich model i choć ciężko jest określić którykolwiek z nich tym „niekwestionowanie najlepszym”, powinniśmy zwrócić uwagę na własne oczekiwania oraz plany i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.
- hbe domy https://domyhbe.pl/pl/kontakt
- Bydgoszcz budowa domów z drewna https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-bydgoszcz
- Małopolska budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-malopolskie