Technologia wciąż idzie do przodu. Widać ten progres w wielu dziedzinach życia. Transport, bezpieczeństwo, finanse czy też edukacja. W ostatnim wymienionym segmencie najnowsze metody nauczania mają ogromne znaczenie w kształceniu przyszłych pokoleń. Pandemia ukazała bowiem, że nawet nauka zdalna nie stanowi żadnej przeszkody w efektywnym przekazywaniu wiedzy. Zastosowano wtedy wiele ułatwień, jak choćby interaktywne platformy internetowe, gdzie uczniowie i uczennice poprzez zabawę mogli pozyskiwać kolejne umiejętności z różnych przedmiotów. Powróciła jednak nauka stacjonarna, a z nią często monotonne i rutynowe lekcje szkolne. Stąd pojawia się pytanie, czy polskie szkolnictwo jest przestarzałe?
Daleko za zachodem
Edukacja w Polsce jest w większości przypadków zacofana w porównaniu do innych krajów przykładowo Unii Europejskiej. Tam też lekcje odbywają się z udziałem wszelakich urządzeń technologicznych oraz istnieje szereg innowacji pozwalających młodzieży na rozwijanie się w wielu dziedzinach życiowych. W Polsce natomiast sytuacja wygląda, niestety, inaczej. Większość placówek jest przestarzałych, sale lekcyjne często nie zmieniły swojego wyglądu od kilkunastu lat, a wszelkich urządzeń elektronicznych próżno gdziekolwiek szukać. Kolejnym problem jest błędnie rozplanowany program nauczania, którego skutki widać najczęściej w wynikach maturalnych. Średnie bowiem z przedmiotów rozszerzonych wahają się bowiem w granicach 30-40%, co jest wynikiem bardzo słabym. Stąd też prawdziwa jest opinia wielu specjalistów, iż muszą zajść gruntowne zmiany w polskim systemie nauczania, by przyszłe pokolenia mogły wykorzystać swój potencjał. Powróćmy jednak jeszcze na chwilę do technologii. Ona bowiem często jest gwarantem jakości edukacji. Jakie więc innowacje warto wybrać przede wszystkim do sali lekcyjnej?
- amplituner stereo https://vobis.pl/rtv/audio-i-hifi/amplitunery
- sklep internetowy z dekoderami cyfrowymi https://vobis.pl/rtv/odtwarzacze/dekodery-cyfrowe
- sklep odtwarzacze dvd https://vobis.pl/rtv/odtwarzacze/odtwarzacze-dvd
Jedno urządzenie – szereg korzyści
Oczywiście, wiele osób mogłoby powiedzieć, że najlepiej byłoby każdemu uczniowi zapewnić tablet lub laptop, lecz w obecnych czasach jest to opcja z pewnością nierealna ze względu na wysokie koszty. Stąd też, pojawia się inny pomysł, jakim może być telewizor. Pozwala on bowiem na wyświetlanie wszelakich materiałów naukowych, ukazywanie filmów oraz znaczenie ułatwia nauczycielowi przeprowadzanie zajęć. Ma on bowiem jednak jedną, znaczącą wadę: uczniowie nie mogą nic z nim zrobić. Nie mogą bowiem podejść i sami dokonać jakiejś operacji, a tym samym posiąść doświadczenie oraz w praktyce wykorzystać wiedzę. Co więcej wybrać, by uniknąć tego typu sytuacji? Najlepszym urządzeniem, które znaleźć się może w każdej sali lekcyjnej jest tablica interaktywna. Zawiera ona w sobie funkcje telewizora oraz tabletu jednocześnie, dzięki czemu stanowi niemałe urozmaicenie rutynowych zajęć w szkołach. Nauczyciel bowiem może na niej wyświetlać filmy, materiały naukowe oraz wykonywać inne czynności, które umożliwia telewizor. Co więcej jednak, istnieje opcja włączenia różnych ćwiczeń, które młodzież będzie mogła wykonywać na lekcjach. Uczeń tym samym uczestniczy aktywnie w zajęciach, dzięki czemu jest w stanie przyswoić więcej wiedzy oraz pozyskać nowe umiejętności. Pozostaje jednak pytanie, jaki model interaktywnej tablicy wybrać?
Qomo gwarantem jakości
Być może niektórzy czytelnicy, którzy obecnie chodzą do szkoły lub niedawno ją skończyli sami mieli do czynienia z tablicami interaktywnymi. Większość placówek bowiem, które zdecydowały się na zakup takiego urządzenia wybrały właśnie firmę Qomo. Obecna na rynku od wielu lat urozmaiciła polską edukację w tysiące swoich produktów. Jednym z nich jest tablica interaktywna Qomo QWB379BW 79″ podczerwień IR, która posiada szereg zalet przekonywujących do właśnie jej zakupu. Urządzenie to bowiem cechuje się zastosowaniem technologii podczerwieni IR, która umożliwia precyzyjne odbieranie nawet 10 bodźców dotykowych jednocześnie. Obraz w formacie 4:3 zapewnia wysoką ostrość wyświetlanych obiektów, dzięki czemu każdy uczeń, nawet z końca z sali, będzie w stanie dostrzec każdy szczegół. Po bokach tablicy interaktywnej obecne są paski skrótów, które umożliwiają szybki i praktyczny dostęp do wielu funkcji oprogramowania, które także jest obecne w cenie produktu. Co więcej, prosty zestaw montażowych pozwoli wykonać całość operacji związanych z tym aspektem w pełni samodzielnie! Po zakupie interaktywnej tablicy od Qomo otrzymujemy dodatkowo 3 lata gwarancji. Jest to szczególnie ważne w przypadku szkół podstawowych, gdzie istnieje ryzyko, iż dziecko przypadkowo uszkodzi urządzenie. Nie musimy w tym wypadku martwić się o koszty naprawy.
Zmiany są ważne
Edukacja w Polsce nie poprawi się bez zmian, które czasami kosztują. Na szczęście, w przypadku tablicy interaktywnej od Qomo cena ta waha się w granicach trzech tysięcy złotych, stąd też nie jest to duży wydatek na placówki oświatowej w porównaniu do korzyści, jakie wspomniane urządzenie przynosi. Nowe możliwości przeprowadzania lekcji oraz łatwiejsze pozyskiwanie uwagi uczniów pozwolą na wzrost jakość nauczania, a tym samym lepsze wyniki podopiecznych.