Drewno jest to doskonałym materiał. Nic dziwnego, że ludzie wykorzystują go od wielu tysięcy lat, a obecnie pomimo faktu, że mamy wynalezionych wiele materiałów, bardzo zaawansowanych technologicznie, to drewno w dalszym ciągu jest szeroko stosowane. Drewno ma jednak swoje wady. Do największych zaliczymy na przykład to, że jeśli nie będziemy o drewno regularnie dbać, to niestety jego trwałość jest mocno nadwątlona. Im starsze drewno, tym trzeba dbać o nie bardziej i trzeba używać metod, które są bardziej delikatne. Sodowanie drewna jest to nowa metoda czyszczenia powierzchni, która zdobywa naprawdę dużą popularność zwłaszcza kiedy chcemy zabezpieczać i pielęgnować zabytkowe meble drewniane, lub dekoracyjne elementy budynków, rzeźby itp.
Co to jest sodowanie?
Sodowanie jest to metoda pokrewna do metody piaskowania, szkiełkowania i w zasadzie do każdej metody, która opiera się na zasadzie obróbki powierzchni z wykorzystaniem mieszaniny ścierniwa i sprężonego powietrza pod wysokim ciśnieniem. Metoda ta jest jednak w porównaniu do innych metod metodą mechaniczno-chemiczną. Inne metody są to metody mechaniczne. Sodowanie polega jeśli idzie o zasadę działania na tym, że ścierniwo (soda oczyszczona) jest mieszana z powietrzem, i wystrzeliwana w kierunku czyszczonej powierzchni z bardzo dużą prędkością, która może wynosić nawet dziewięćset sześćdziesiąt kilometrów na godzinę. Soda oczyszczona ma zdolność do tego, aby zrywać luźne zabrudzenia (na przykład starą farbę), jednak jest bardziej miękka niż drewno i dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia drewna. Soda działa na czyszczone drewno dodatkowo w sposób chemiczny. Drobiny sody nabierają ogromnej energii kinetycznej, która zostaje rozładowana podczas zderzenia z powierzchnią drewna. Z tego wynika fakt, że sód zawarty w sodzie zaczyna reagować z różnymi zabrudzeniami i powoduje, że nawet jeśli są mocno związane z drewnianym podłożem, to są one odrywane. Efekt jest taki, że drewno jest bardzo dobrze czyszczone.
Co jest potrzebne do sodowania?
Ogólnie rzecz ujmując, do sodowania potrzebujemy układu bardzo podobnego jak ten, który jest wykorzystywany do piaskowania. Potrzebujemy odpowiedniej przeznaczonej do sodowania sody oczyszczonej. Sodowanie jest procesem, który chciałoby wiele osób wykonywać, głównie z tego powodu, że jest to proces, na tyle bezpieczny, że nawet osoby niedoświadczone, potrafią go samodzielnie przeprowadzić, bez większego ryzyka, że może coś zostać uszkodzone. Dodatkowo ta cecha sprawia, że czyści nam się zdecydowanie szybciej wiele elementów. Sodowanie jednak jest procesem dość trudnym do przeprowadzenia, szczególnie jeżeli chodzi o technologię. Musimy tutaj pamiętać, że soda jest bardzo problematycznym ścierniwem i wymaga ona specyficznych warunków, a mianowicie takich, które gwarantują bardzo suche sprężone powietrze, aby tego typu parametry móc zapewnić, potrzebujemy odpowiedniego kompresora. Tutaj oczywiście zastanowimy się, jaki najlepiej jest wybrać kompresor do układu, który będzie układem służącym do sodowania.
Jaki kompresor powinniśmy wybrać do sodowania?
Jeżeli chodzi o wybór kompresora, który będziemy wykorzystywali do sodowania, to musimy tutaj spojrzeć tak naprawdę na kilka jego parametrów. Oczywiście możemy tutaj rozpatrywać również takie kwestie, jak wybór na przykład kompresora, który będzie rubowy lub będzie tłokowy, jednak tutaj tak naprawdę są to detale, które mogą mieć jakieś tam wpływ na głośność w pracy, na bezawaryjność lub na wydajność takiego kompresora, jednak na pewno nie będą to czynniki, które będą decydowały o tym, czy będzie nam się pracowało dobrze czy źle. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą rzeczą jest pojemność zbiornika na sprężone powietrze, natomiast drugą jest na pewno fakt, czy taki kompresor ma wbudowany układ osuszania powietrza.
Kluczowe parametry kompresora do sodowania
Jak wspomnieliśmy kompresor do sodowania nie powinien być byle jaki, ale jeżeli kupujemy kompresor, za którego pomocą mamy sodować, to oczywiście powinniśmy skupiać się na kilku parametrach, na które normalnie aż tak nie zwracamy uwagi. Pierwsza sprawa jest to pojemność zbiornika na sprężone powietrze. Im większy zbiornik, tym dłużej będziemy mogli pracować. Tutaj tak naprawdę musimy sobie sami odpowiedzieć na pytanie, jak często będziemy wykorzystywać sodowanie. Jeżeli na przykład zamierzamy sodować na przykład karoserię samochodową, no to niestety takie sodowanie będzie trwało dość długo. Jeżeli chcemy taką pracę wykonywać płynnie, to zbiornik na sprężone powietrze musi być dość duży, inaczej będziemy musieli robić przerwy. Druga kwestia jest taka, że kompresor powinien mieć wbudowany układ osuszania powietrza sprężonego. Chodzi tutaj o to, żeby powietrze, które miesza się z sodą, a następnie jest wystrzeliwane przez dysze było ekstremalnie suche. Jeżeli tak nie będzie, to po prostu soda zacznie reagować z wilgocią. Nie dość, że efekt sodowania będzie gorszy, to jeszcze zniszczymy dysze naszego aparatu do sodowania.