Holowanie Warszawa 24h – co powinniśmy o nim wiedzieć? Zdarzają się sytuacje, w których samochód odmawia nam posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas holowanie jest niemalże obowiązkowe. Wbrew pozorom operacja ta nie należy do najłatwiejszych, dodatkowo nasze obowiązki i prawa wyznaczane są przez przepisy.
Kiedy holowanie samochodu jest zabronione? Co jest lepszym rozwiązaniem – holowanie na sztywno czy na giętko? Na co zwrócić uwagę podczas holowania? W jakich sytuacjach holowanie jest niezbędne? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Kiedy holowanie samochodu jest zabronione?
W niektórych przypadkach holowanie samochodu jest zabronione- określa to art. 31. ust. 2 Kodeksu drogowego. Taka operacja jest niezgodna z prawem, jeśli samochód posiada niesprawny układ kierowniczy bądź nieprawidłowo działające hamulce, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich używania. Co więcej, holowanie jest zabronione w przypadku pojazdów z przyczepą. Pod żadnym pozorem nie można również holować więcej niż jednego pojazdu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na autostradzie możemy holować tylko do najbliższego zjazdu, ale jedynie specjalnie przeznaczonymi samochodami. Co godne podkreślenia, powinniśmy być również szczególnie ostrożni w przypadku czterokołowców, które mają uszkodzony silnik. Jeśli jest on unieruchomiony, wówczas zabrania się holowania z zastosowaniem giętkiego połączenia. Ważna jest również mniej oczywista kwestia, mianowicie holowanie pojazdu, który posiada automatyczną skrzynię biegów, może doprowadzić do kosztownej i poważnej awarii.
Co jest lepszym rozwiązaniem – holowanie na sztywno czy na giętko?
Holowanie Warszawa 24h wymaga posiadania odpowiedniej liny. Jeśli samochód osobowy nie przekracza dopuszczalnej masy, która wynosi 3,5 tony, wówczas w zupełności wystarczająca jest jej odmiana syntetyczna o długości w granicach 4-6 metrów. Pamiętajmy jednak o tym, że musi być odpowiednio przyczepiona, aby się nie odłączyła, w przeciwnym wypadku występuje poważne ryzyko niechcianego incydentu. Niemniej istotny jest rodzaj połączenia. Jeśli czterokołowiec posiada działające układy hamulcowe, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować holowanie giętkie. W sytuacji, gdy sprawny jest tylko jeden hamulec, to dopuszczalne jest zastosowanie połączenia sztywnego. Gdy zdecydujemy się na połączenie giętkie, to odległość pomiędzy pojazdami powinna być większa niż 4 metry i nie może przekraczać 6 metrów. Połączenie sztywne nie może być większe niż 3 metry. Takie wytyczne podawane są na podstawie Kodeksu drogowego. Pamiętajmy też o odpowiednim oznakowaniu. Holowanie Warszawa 24h to konieczność posiadania połączenia biało-czerwonymi pasami. Alternatywnym rozwiązaniem jest żółta bądź czerwona chorągiewka, która informuje kierowców o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Na co zwrócić uwagę podczas holowania?
Zanim rozpoczniemy holowanie Warszawa 24h, należy pamiętać o przekręceniu kluczyka w stacyjce na pozycję zapłonową. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której kierownica mogłaby się zablokować podczas skręcania, co jest wysoce niebezpieczne. Co więcej, pojazd holowany powinien hamować mocniej niż ten holujący. W ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć tzw. efektu luźnej liny. O ile jest to możliwe unikajmy również dróg, które charakteryzują się dużym natężeniem ruchu. Ustalmy również znak z drugim kierowcą na wypadek konieczności wykorzystania hamowania awaryjnego. Pamiętajmy o tym, że holowanie Warszawa 24h to również konieczność zastosowania się do ograniczeń prędkości. Poruszając się w obszarze zabudowanym nie można przekraczać 30 km/h, natomiast poza terenem zabudowanym- 60 km/h. Wyższe prędkości mogą być niebezpieczne nie tylko dla holującego i holowanego, ale również dla innych kierowców, którzy poruszają się drogami.
W jakich sytuacjach holowanie jest niezbędne?
Holowanie Warszawa 24h to usługa, którą z pewnością warto mieć na uwadze. W niektórych przypadkach jest ona niezbędna, aby wydostać się z miejsca, w którym doszło do przykrego incydentu. Przykładem jest chociażby sytuacja, w której samochód jest po kolizji. Często dochodzi do uszkodzeń elementów blacharskich- mowa o zderzaku, drzwiach, tylnej klapie. Jeśli z samochodu leje się dowolny płyn, to w pierwszej kolejności należy zastopować wycieki. Jeśli nie uda nam się tego dokonać, to samochód będzie musiał być przewożony na lawecie. Holowanie Warszawa 24h to również świetne rozwiązanie, jeśli doszło do zerwania paska wieloklinowego, bądź cewka zapłonowa uległa uszkodzeniu. Taka usługa jest godna uwagi, jeśli zatankowano nieprawidłowe paliwo lub auto przegrzało się bądź zatarł się silnik. Niekiedy problematyczna jest także awaria dowolnego czujnika- konsekwencją tego jest brak możliwości uruchomienia silnika, co stanowi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa jazdy. Niekiedy występują również sytuacje, w których holowanie nie jest możliwe – warto o tym pamiętać.