Choć nie każdy, a zwłaszcza nie ten, kto nie interesuje się bardziej techniczną stroną budownictwa, zdaje sobie sprawę, jak szerokie zastosowanie w nim mają blachy trapezowe. Dzięki swoim unikalnym właściwością, doskonale sprawdzają się na zewnątrz – niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi przychodzi im się zmagać. Do czego tak właściwie służą, jakie są zalety ich stosowania i kiedy można się z nimi spotkać? Te i inne kwestie ściśle z nimi związane poruszymy w naszym artykule.
Blachy trapezowe – podstawowe rodzaje
Wyróżnia się dwa podstawowe typy blach trapezowych – te osłonowe i konstrukcyjne.
Blachy trapezowe konstrukcyjne stanowią główny element całego układu dachowego. W tej swojej formie zabezpieczone są specjalną powłoką znajdującą się na zewnątrz, a posiadającą grubość zbliżoną do 15 mikrometrów. Ma ona za za zadanie chronić je przed wszystkim tym, z czym będą musiały się zmagać (w tym przede wszystkim przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi). Zazwyczaj dodatkowo pokrywane są warstwą osłonową (w większości przypadków papą), której towarzyszy materiał termoizolacyjny oraz warstwa osłonowa, tworząc kompletne zadaszenie.
Blachy trapezowe osłonowe stosuje się, jak sama nazwa sugeruje, do oddzielania (osłaniania) hal zimnych w układzie konstrukcja – blacha trapezowa osłonowa, lub też w przegrodach hal ciepłych w układzie konstrukcja – materiał termoizolacyjny – blacha trapezowa osłonowa. Ich grubość jest znacznie większa (w porównaniu do wyżej opisanego rodzaju), bo może sięgać nawet 55 mikrometrów.
Blachy trapezowe – główne zastosowanie
Blachy trapezowe swoje główne zastosowanie znajdują przede wszystkim w budownictwie przemysłowym – najbardziej kojarzone są z dużych rozmiarów halami produkcyjnymi, magazynami oraz wiatami. Z uwagi na swoją elastyczność i prosty montaż, można z nich korzystać również w przypadku budynków o ogromnej powierzchni bez utraty ich podstawowych właściwości (więcej na ich temat – w zaletach). Nie oznacza to jednak, że ich zastosowanie kończy się na wielkich budynkach – często decydują się na nie również właściciele mniejszych budynków, ale niemal wyłącznie przemysłowych. Bardzo rzadko zdarza się to, by osoba prywatna chciała pokryć nimi swój budynek mieszkalny (choć dzieje się tak przede wszystkim ze względu na obecność innych, bardziej efektywnych i lepiej wyglądających rozwiązań w przypadku takowych).
Choć blachy trapezowe są wykorzystywane jako pokrycie dachu, często sięga się po nie również w postaci jego alternatywy, a zatem korzysta się z nich jako zwykłe zadaszenie. Tutaj królują jeżeli chodzi o przedsionki wejściowe klatek schodowych, garaże, wiaty rowerowe, ale i chociażby przystanki (każdy z nas kojarzy takie wykonane w starszym stylu – ich dach powstał właśnie na bazie tego typu blach).
Zalety blach trapezowych
Szerokie zastosowanie blach trapezowych ma swoje ugruntowanie w wielu ich zaletach, które docenią zarówno prywatni, jak i państwowi inwestorzy (właśnie dlatego są często wybierane jako element budowy przystanków czy też peronów na dworcach). Poniżej przedstawiamy podstawowe zalety, które powinniśmy uwzględnić przy decydowaniu się na tego typu blachy:
- szybki montaż – łatwość i szybkość montażu pozwala na zadaszenie nawet największego budynku w przeciągu zaledwie kilku dni;
- niska cena – jedną z największych zalet blachy trapezowej jest jej przystępna cena, zależna od różnych parametrów, ale w przypadku jednego metra kwadratowego wynosząca zazwyczaj zaledwie kilkanaście złotych; pozwala ona na dużą optymalizację wydatków – zwłaszcza, jeśli musimy pokryć dach o naprawdę dużej powierzchni całkowitej; niska cena samej blachy wiąże się również z dość niskim kosztem montażu, nawet kilkukrotnie niższy od innych rozwiązań na polu zadaszenia;
- możliwość montażu na budynkach wielkopowierzchniowych – w przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowniczych, lekkość blachy trapezowej przyczynia się do możliwości zamontowania jej w budynkach o bardzo dużej powierzchni całkowitej;
- wytrzymałość – duża trwałość blach trapezowych sprawia, że są one w stanie przetrwać długie lata, w dodatku stale narażone na działanie często ekstremalnych warunków pogodowych; są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne;
- długowieczność – jak już powiedzieliśmy wcześniej, wytrzymałość blach trapezowych sprawia, że są one inwestycją na całe lata – nie trzeba ich wymieniać, modernizować ani naprawiać, co prowadzi do jeszcze większej oszczędności czasu i pieniędzy.
Podsumowanie
Nawet jeśli nie zawsze o tym wiemy (bo po prostu nie musimy interesować się tą tematyką), blachy trapezowe już od wielu lat znajdują swoje zastosowanie w budownictwie przemysłowym, ale nie tylko, bo sięga się po nie wszędzie tam, gdzie potrzebuje się bardzo dużej efektywności i wytrzymałości przez długie lata. Samym blachom trapezowym towarzyszy zresztą wiele zalet, które sprawiają, że często wykorzystuje się je nie tylko jako formę pokrycia już położonego dachu, ale i jako właściwe zadaszenie. Godnie pełnią tę funkcję.