NFZ określił, jak musi być wyposażony gabinet rehabilitacyjny https://spondylus-rehabilitacja.pl/. Koniecznością jest przystosowanie go do wymagań osób niepełnosprawnych. Ponadto, należy pamiętać o wpisaniu firmy do rejestru medycznych placówek, prowadzonych przez wojewodę. Jest to poświadczenie o bezpiecznym leczeniu, które nie przyniesie odwrotnych efektów.
O czym należy pamiętać przed otwarciem gabinetu rehabilitacyjnego?
Istnieją ważne zasady, o których musisz pamiętać, zanim otworzysz prywatny gabinet rehabilitacyjny. Przede wszystkim zapewnij odpowiedni dojazd osobom, które poruszają się na wózkach. Zadbaj o to, żeby przed wejściem znajdował się podjazd. W gabinecie należy zamontować odpowiednie uchwyty oraz poręcze, które będą pomocne dla osób niepełnosprawnych.
Niezwykle ważne jest także podzielenie pomieszczenia na małe salki, w których będą odbywały się różnego rodzaju zabiegi:
- elektrolecznictwo i światłolecznictwo- powinny odbywać się w odosobnionych miejscach, których ściany mają wysokość min. 2 m;
- Diatermie mikrofalowe i długofalowe- należy je instalować w salach, które są odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym wpływem elektromagnetycznego promieniowania;
- Kinezyterapia- osobna salka zapewni pacjentowi komfort i swobodę.
Przed otwarciem gabinetu rehabilitacyjnego warto zapoznać się z listą obowiązkowego wyposażenia. Znajdują się na niej informacje o sprzętach niezbędnych, jak i dodatkowych, które urozmaicą ofertę i stanie się ona atrakcyjniejsza.
Zobacz również:
- fizjoterapia po porodzie Koszalin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/fizjoterapia/fizjoterapia-kobiet-w-ciazy-i-pologu-koszalin/
- rehabilitacja poszpitalna Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-pooperacyjna/
Sprzęt i urządzenia, które muszą znaleźć się w gabinecie rehabilitacyjnym.
W tym punkcie warto zacząć od wyposażenia sali kinezyterapii, którą można uznać za jedną z najważniejszych. W składzie wyposażenia powinny się znaleźć:
- materace lub maty do kinezyterapii,
- drabinki rehabilitacyjne,
- rotory do ćwiczenia kończyn dolnych i górnych,
- tablica lub stół do manualnych ćwiczeń ręki,
- UGUL albo inny system, który spełni jego rolę.
Jeśli chcemy zapewnić pacjentom większy komfort, warto zakupić również:
- urządzenia, które wytwarzają impulsowe pola elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości,
- wannę do wirowego masażu kończyn dolnych i górnych,
- zestaw do kriostymulacji parami azotowymi.
Poza wymienionym sprzętem trzeba zakupić niezbędne akcesoria, do których zaliczamy:
- taśmy oraz trenery dłoni,
- wagi lekarskie,
- stoliki medyczne,
- piłki,
- parawany,
- krzesła do masażu,
- taborety,
- ogrzewacze,
- kompresy żelowe,
- podgrzewacze ręczników,
- ciężarki,
- lustra korekcyjne.
Należy pamiętać, że wszystkie sprzęty oraz urządzenia muszą spełnić wymóg NFZ. Wyposażenie powinno być wysokiej jakości, żeby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.
Prywatny gabinet rehabilitacyjny – doskonały pomysł na działalność w obecnych czasach
Wiele osób twierdzi, że czas oczekiwania na rehabilitację na NFZ jest nieskończenie długi. Z tego powodu prywatne gabinety rehabilitacyjne cieszą się ogromną popularnością. Jak wiadomo, koszty zabiegów nie są małe, jednak to nie odstrasza pacjentów, którzy pragną szybkiej i efektownej pomocy. Jeśli zależy nam na wyrobieniu odpowiedniej renomy, powinniśmy skupić się na dobrym sprzęcie i przede wszystkim doskonałym zespole specjalistów. Zatrudniając pracowników, powinniśmy postawić na osoby doświadczone i empatyczne, które mają serdeczne podejście do ludzi. Pamiętajmy, że praca ze schorowanymi pacjentami wymaga od nas nie tylko umiejętności, ale również złapania kontaktu, dzięki któremu skrępowana osoba będzie mogła się otworzyć.
Jeśli nie mamy dużych środków, które możemy przeznaczyć na gabinet rehabilitacyjny, możemy zdecydować się na zakup lub wynajem niewielkiego pomieszczenia. Najważniejsze, żeby znalazła się w nim przebieralnia, toaleta, a także miejsce na stół medyczny i stoliki do fizjoterapii. Pamiętajmy, że istotna jest także lokalizacja gabinetu oraz parking. Wnętrze powinno zostać wykończone ciepłymi kolorami z przytulnymi dodatkami. Pacjent nie powinien czuć się jak w szpitalu. Dodatkowo jeśli chcemy przebić się na rynku, musimy zadbać o marketing. Warto założyć stronę internetową i konta na portalach społecznościowych. Obecnie na popularności zyskały rejestracje online, dlatego warto dodać taką możliwość.
Zanim otworzymy gabinet rehabilitacyjny warto przeprowadzić badania rynkowe, w celu określenia na jakie usługi byłby największy popyt. Należy również dowiedzieć się, jak wyglądają ceny w placówkach konkurencji. Dobrym pomysłem jest dodanie do gabinetu jakiegoś wyjątkowego sprzętu, w który nie są wyposażone najbliższe placówki. Dodatkowo kluczem do sukcesu może być ciekawa reklama. Postaw na edukacyjne ulotki, na których umieścisz informacje o proponowanych zabiegach. W ten sposób pokażesz pacjentom, że dbasz o każdy detal swojej działalności. Pamiętaj, że najważniejsze jest zyskanie przychylności i zaufania klienta. Wiele gabinetów oferuje zniżki oraz karty lojalnościowe, wywołując chęć powrotu. W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest marketing, jednak jeśli nie znasz się na tym, możesz zlecić to zewnętrznej firmie. Zaawansowany sprzęt jest bardzo ważny, ale postaw przede wszystkim na specjalistów, znających się na swojej branży. Dbaj również o czystość i higienę w miejscu pracy. Sterylne pomieszczenia i narzędzia w tej dziedzinie są niezwykle ważne.