Drewno i kamień to podstawowe materiały budowlane ludzkości. Drewniane chaty, domy, dworki, kościoły i budowle obronne wznoszono w Polsce przez całe stulecia. Po II wojnie światowej, gdy zniszczenia dotknęły również lasy, zaczęła się masowa budowa domów z betonu konsbud.com. Brak drewna na więźby dachowe spowodował zastąpienie dachów dwuspadowych przez płaskie płyty żelbetonowe. Obecnie coraz więcej ludzi rezygnuje z nowoczesnych technologii budowlanych i wraca do materiałów sprawdzonych przez wieki. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w krajach wysokorozwiniętych, których mieszkańcy spośród różnych materiałów decydują się wybrać drewno na dom, w którym przyjdzie im spędzić życie.
Rodzaje domów drewnianych
W naszym kraju drewniane domy są budowane trzema metodami:
- Dom w technologii szkieletowej
Konstrukcję domu stanowi drewniany szkielet. Na ławach fundamentowych, które nie muszą być tak solidne, jak w budynkach murowanych, kotwione są poziome belki, czyli podwaliny. Na nich wspierają się pionowe słupy zwieńczone poziomymi oczepami, na których ułożone są belki stropowe i wznosi się więźba dachowa. Pionowe słupy ustawiane są co kilkadziesiąt centymetrów, a przestrzeń między nimi wypełnia materiał termoizolacyjny, przeważnie wełna mineralna, która pełni także funkcję izolacji akustycznej. Niezmiernie ważne jest zabezpieczenie przegród od środka folią paroizolacyjną, a od zewnątrz folią paroprzepuszczalną. Elewacja domu nie musi być drewniana, podobnie jak jego ściany wewnętrzne. Lekkie domy szkieletowe mogą nieco różnić się szczegółami konstrukcyjnymi, wobec czego mówi się o systemach kanadyjskich, niemieckich czy szwedzkich. Wznosi się je szybko. Odpowiedni wybór drewna na dom oraz fachowo wykonany montaż zapewnią długą żywotność budynku. Domy w technologii szkieletowej szybko się nagrzewają, ale też szybko wychładzają.
- Dom z bali
Budowa domu z bali albo inaczej domu o konstrukcji zrębowej to jedna z najstarszych technologii budownictwa drewnianego. Przetrwała w regionach, gdzie wiedza z zakresu ciesielstwa jest ceniona i przekazywana z pokolenia na pokolenie np. na Podhalu. Bale o grubości około 20-30 cm układa się poziomo, łączy w narożnikach na zakładkę, a połączenia stabilizuje drewnianymi klinami. Belki mogą być w przekroju prostokątne, okrągłe, albo mieć ścięte krawędzie https://konsbud.com/firma. Tradycyjnie szpary między belkami uszczelniane są mchem, słomą lub pakułami. Konstrukcja jest nie tylko solidna, ale także niezwykle dekoracyjna. Domy z bali wznosi się w ciągu 2-3 miesięcy na betonowym fundamencie. Domy drewniane w stylu góralskim dodatkowo zdobi podmurówka z otoczakami. Podstawowym drewnem na dom z bali jest drewno iglaste: świerkowe lub jodłowe na Podhalu, a sosnowe na Kurpiach. Zaostrzenie norm dotyczących przepuszczalności cieplnej ścian zewnętrznych spowodowały, że obecnie domy w technologii zrębowej wykonywane są z półbali, między którymi umieszczona jest warstwa izolacji termicznej.
- Dom drewniany z prefabrykatów
Dom z prefabrykatów produkowany jest w fabryce. W systemie prefabrykacji otwartej na plac budowy przyjeżdża drewniana konstrukcja ścian i dachu budynku. Ocieplenie, instalacje i stolarka montowane są później. W systemie pełnej prefabrykacji ściany wraz z zamontowaną stolarką, ociepleniem i elewacją montowane są jak klocki lego. Dom z prefabrykatów to rodzaj domu o konstrukcji szkieletowej, tylko że powstaje w fabryce, a nie na placu budowy, gdzie tylko jest składany. Taki dom można wznieść nawet w dwa lub trzy dni.
Jakie drewno wybrać na dom?
Drewniany dom wymaga bardzo dobrej jakości materiałów oraz dużej umiejętności od wykonawców. Najlepsze gatunki drewna na dom to:
- Drewno modrzewiowe jest odporne na wodę, nie ulega wypaczeniom, jest bardzo dekoracyjne, pachnie żywicą i żywice, wymaga dużych umiejętności ciesielskich i jest drogie;
- Drewno świerkowe jest łatwe w obróbce, nie ulega skręcaniu ani pękaniu podczas suszenia, jest mało odporne na warunki atmosferyczne, podatne na pleśnie i grzyby, trudne do impregnacji;
- Drewno jodłowe jest wytrzymałe i sprężyste, podczas suszenia może pękać i się paczyć, łatwo pleśnieje, jest trudne do impregnacji, nieodporne na wilgoć i szkodniki;
- Drewno sosnowe jest najtańszym drewnem konstrukcyjnym, miękkie i łatwe w obróbce, łatwo nasiąka wodą i wymaga porządnej impregnacji, podatne na siwiznę i zagrzybienie.
Dobre drewno na dom https://domyhbe.pl/pl/ powinno być wystarczająco suche, suszone tradycyjnie (sezonowane) lub komorowo. Sezonowanie zależy od grubości drewna oraz temperatury i wilgotności w otoczeniu. Może to trwać nawet wiele lat. Im więcej, tym lepiej. Suszenie komorowe, odpowiednio długie w stosunku do grubości belki, nie tylko zapewnia niski poziom wilgotności, ale usuwa czynniki chorobotwórcze i szkodniki. Drewno może być lite lub klejone. Drewno klejone ma większą wytrzymałość i nie wypacza się tak jak drewno lite.
Zalety i wady domów drewnianych
Rządowy program „Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą” za cel stawia sobie popularyzację technologii drewnianej w budownictwie jednorodzinnym oraz do budowy pensjonatów i małych hoteli. Wiele osób zastanawia się, czy to się opłaci? Dom z drewna wznosi się szybciej niż dom murowany. Jest tańszy, a wcale nie ustępuje trwałością domom wykonanym z cegły czy bloczków betonowych. Jest to konstrukcja lekka i stabilna. Odpowiednie drewno na dom sprawia, że wewnątrz jest przyjemny zapach, korzystna jonizacja powietrza, dobra przewiewność i właściwa wilgotność powietrza. Olejki eteryczne zawarte w drewnie drzew iglastych oraz w żywicy działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, oraz ułatwiają oddychanie. Ognioodporność domu drewnianego wcale nie jest mniejsza niż domów murowanych. Decydując się na budowę domu drewnianego, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że do wyboru jest znacząco mniej dostępnych projektów architektonicznych. Gotowe rozwiązania dotyczą głównie budynków w technologii szkieletowej i domów z prefabrykatów. Użycie drewna na dom wiąże się z koniecznością jego regularnej konserwacji. Niektóre elementy np. stropy, trzeba będzie prędzej czy później wymienić.