Wokół zabudowań coraz częściej pojawiają się kute ogrodzenia. Z czego to wynika i jak je zrobić?
Jakie są zalety kutych ogrodzeń?
Wielka popularność kutych ogrodzeń wynika z wielu czynników. Jednym z nich jest to, jak się prezentują. Elementy do bram kutych http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_dwuskrzydlowe&nrbazy=0&kreacja=galeria, nawet te najmniejsze, sprawiają nieodmiennie bardzo estetyczne wrażenie. Bramy kuty zawsze podnoszą więc walory wizualne każdej posesji.
Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za ogrodzeniami kutymi jest ich niezwykła trwałość. Elementy do bram kutych to nie jest coś, co po kilku latach trzeba będzie wymieniać, lub naprawiać. Każdy element takiego ogrodzenia charakteryzuje się niezwykłą trwałością. Inwestycja w kute ogrodzenie to inwestycja na wiele, wiele lat, a być może nawet dziesięcioleci. Znane są przypadki, w których ogrodzenia kute wokół zabytkowych budynków trwają niezmiennie od stu lat i więcej.
Niewątpliwą zaletą jest też to, że kute ogrodzenia nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Świetnie radzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Elementy do bram kutych są bardzo odporne na wszelkie zniszczenia i odkształcenia. Raz postawione kute ogrodzenie nie będzie więc wymagało skomplikowanych prac pielęgnacyjnych.
Ważną zaletą jest ich uniwersalność. Będą pasowały wizualnie zarówno do starych, zabytkowych budynków, podkreślając ich majestatyczny i indywidualny charakter. Jednocześnie odpowiednio dobrane ogrodzenie kute będzie pasowało również do współczesnej zabudowy. Przy odrobinie kreatywności świetnie podkreśli styl, w jakim wybudowany został dany gmach.
Jedną z istotniejszych kwestii jest też bezpieczeństwo. Zarówno ogrodzenie, jak i na przykład brama kuta przesuwna http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_przesuwne&nrbazy=0&kreacja=galeria to nie jest coś, co można sforsować z taką łatwością jak zwykłe ogrodzenie z siatki. Takie ogrodzenie zapewnia więc poczucie bezpieczeństwa zarówno domom prywatnym, jak i budynkom firmowym.
Z czego zrobione są kute ogrodzenia?
Skąd wynikają wszystkie te zalety kutych ogrodzeń? Przede wszystkim z tego, z czego są one wykonane. Mówimy tu o bardzo trwałym materiale, jakim jest stal. Stal na ogrodzenie kute dodatkowo musi być bardzo wysokiej jakości. Stopy, jakich używa się do tego celu, zostały specjalnie opracowane. Oznacza to, że są nie tylko trwałe i doskonale opierają się upływowi czasu. Wykorzystywane do takich stopów surowce gwarantują również wysoką odporność na korozję.
Czego używa się do robienia kutych ogrodzeń?
Kute ogrodzenia wykonywane są ręcznie – mówimy tu o wszystkich ich elementach, Ręcznie wykonuje się zarówno przęsła, jak i bramy oraz furtki kute http://pro-line.pl/index.php?page=ploty&type=s_furtki&nrbazy=0&kreacja=galeria. Będą do tego potrzebne następujące narzędzia:
- Imadło,
- Maszyna do skręcania prętów,
- Szlifierka,
- Spawarka.
Oczywiście potrzebujemy również standardowych narzędzi do wykonania pomiarów i projektów, czyli papieru, ołówka, miarki. Jeśli chodzi o wymienione wcześniej profesjonalne sprzęty – można je kupić lub wypożyczyć. Co będzie bardziej opłacalne? Odpowiedź uzależniona jest od tego, jak dużo elementów ogrodzenia mamy zamiar wykonać samodzielnie furtki kute wykonuje się dosyć szybko. Całe ogrodzenie zajmie więcej czasu. Przy pracach trwających krótko lepiej jest sprzęt wypożyczyć. Jeśli jednak na budowie ogrodzenia spędzimy całe tygodnie – warto rozważyć zakup odpowiedniego sprzętu.
Jak zrobić kute ogrodzenie?
Przede wszystkim należy zacząć od wykonania niezbędnych pomiarów i sporządzenia projektu. Warto wcześniej rozeznać się w zdjęciach ogrodzeń, które szczególnie nam się podobają w poszukiwaniu inspiracji. Musimy zawsze pamiętać jednak, że ogrodzenie musi pasować do stylistyki budynku. Nawet jeśli podobają nam się bramy wzorowane na dawnej architekturze, nie będą one wyglądały dobrze w zestawieniu z bardzo nowoczesnym budownictwem.
Kiedy mamy już gotowy projekt zyskujemy wraz z nim orientacyjną wiedzę na temat tego jakiej ilości prętów będziemy potrzebować, aby ogrodzenie wykonać. Zazwyczaj grubość prętów do takich ogrodzeń wynosi 14mm. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy uzupełnić ogrodzenie o bogate zdobienia potrzebować będziemy prawdopodobnie prętów o różnej grubości.
Kolejnym krokiem jest wybudowanie fundamentu pod bramę. Może on być wylany tylko na gruncie, lub uzupełniony o kolumny. W takim wypadku ogrodzenie kute będzie co jakiś czas przecięte murowaną kolumną. Musimy zawsze pamiętać, że jeśli kolumny mają być wsparciem dla kutego ogrodzenia, sama cegła lub beton nie wystarczy. Potrzeba uzupełnić je o wewnętrzne zbrojenie – tylko tak zapewnimy ogrodzeniu odpowiednie wsparcie i trwałość.
Jeśli nie chcemy uzupełniać kutego ogrodzenia o mur, potrzebne nam będą specjalne metalowe wsporniki. Wykonane są zwykle z surowca podobnego do prętów kutego ogrodzenia, ale kilkakrotnie grubsze.
Kiedy mamy już fundamenty i wsporniki, pozostaje tylko uzupełnić przestrzenie miedzy nimi o pręty według sporządzonego wcześniej projektu. Wszystkie elementy należy wcześniej odpowiednio wygiąć oraz zeszlifować tak, aby ich powierzchnia odpowiadała naszym preferencjom. Gotowe elementy należy stopniowo dodawać do ogrodzenia przy użyciu spawarki.